Od lat zmieniamy Warszawę

Zobacz niektóre z naszych ostatnich działań dla Warszawy i jej mieszkańców.

Stworzyliśmy mapę kopciuchów

Jest XXI wiek, a w lokalach miejskich ciągle pali się węglem by je ogrzać. Zmapowaliśmy wszystkie kopciuchy w zasobach miasta stołecznego Warszawy

smog.miastojestnasze.org

Bronimy sosny z Falenicy

Po naszej interwencji prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wszczyna procedurę nadania statusu pomnika przyrody słynnej sośnie z Falenicy. PKP chciało sosnę wyciąć.

Metro Warszawa

Wywalczyliśmy lepszy projekt stacji metra

Nie będzie powtórki z niewygodnymi przesiadkami, jak np. na rondzie Daszyńskiego. Dzięki naszym działaniom stacja II linii metra planowana przy Urzędzie Dzielnicy Bemowo zostanie przesunięta pod skrzyżowanie ul. Górczewskiej z Powstańców Śląskich

TVN Warszawa

#KarmarLejeWode – nagłośniliśmy łamanie prawa

Ujawniliśmy, że „deweloper” nielegalnie odprowadzał wodę z budowy prosto do Kanału Wystawowego. Nagłośniliśmy fakt, że inwestor ignoruje nadzór budowlany oraz bezumownie korzysta z miejskiej działki, a swoje działania rozpoczął bez niezbędnego pozwolenia. Sprawa pokazała lokalnej społeczności kompletną nieskuteczność organów administracji publicznej, które powinny reagować na deweloperskie nadużycia.

Stowarzyszenie Wiatrak (Facebook)

Plan dla zieleni – domagamy się ochrony rodzinnych ogrodów działkowych

Od lat przedmiotem troski lokalnej społeczności jest los terenu zielonego przy ulicy Kinowej. W marcu 2017 udało nam się zbudować koalicję 14 podmiotów (rady osiedli, rodzinne ogrody działkowe i lokalne organizacje), która zaapelowała do władz m.st. Warszawy o przyspieszenie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Regularnie przypominamy też władzom o obiecywanych wcześniej terminach uchwalenia planu i pilnujemy, czy w międzyczasie nie wydano „warunków zabudowy”.

Gazeta Wyborcza Warszawa

Dbamy o przejrzystość i standardy

Dzielnicą Praga-Południe od 12 lat rządzi ta sama ekipa, która bardzo potrzebuje tego, by patrzeć jej na ręce. Regularnie obserwujemy jej poczynania i nagłaśniamy przypadki patologii. Ujawniliśmy m.in. wysokość wydatków na propagandową gazetkę urzędu (prawie 200 tys. złotych od 2016 roku). Doprowadziliśmy też do interwencji Państwowej Komisji Wyborczej ws. antyobywatelskich zmian w okręgach wyborczych na terenie naszej dzielnicy.

Stowarzyszenie Wiatrak (Facebook)

Zielony Żoliborz ocalony

Wywalczyliśmy plan miejscowy dla Żoliborza Południowego, chroniąc tym sposobem ostatni teren, na którym mogą powstać zielony skwer i szkoła. Wygraliśmy kilkuletnią bitwę z deweloperami o ten teren!

TVN Warszawa

Uratowaliśmy Las Bemowski

1500 podpisów mieszkańców w 2 tygodnie! Dzięki temu władze wycofały się ze skandalicznego pomysłu budowy prywatnej kliniki z lądowiskiem dla helikopterów w Lesie Bemowskim.

Fakt

Ujawniliśmy aferę lokalową

W lutym 2016 ujawniliśmy proceder wyprzedaży dzielnicowych lokali użytkowych za ułamek ich wartości.

TVN Warszawa

Master Plan dla Pola Mokotowskiego

Dzięki naszym nieustannym działaniom od 2014 roku udało się uratować jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pola. Doprowadziliśmy też do przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Ochocianie Sąsiedzi

Zlikwidowaliśmy najsłynniejszego kopciucha w Wawrze

Dymiąca nastawnia przy stacji PKP w Falenicy truła całą okolicę. Po naszej interwencji wszystkie piece w budynku zostaną wymienione.

Smog Wawerski

Walczymy o rewitalizację placu przy stacji PKP Warszawa-Włochy

Plac przy stacji kolejowej Warszawa-Włochy to smutny symbol chaosu przestrzennego w dzielnicy. Jest bałagan i prowizorka, a powinna być wizytówka Miasta Ogrodu Włochy. Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy od lat zabiega o rewitalizację tego miejsca. W 2016 roku zebrali podpisy pod oficjalnym wnioskiem o organizacją konsultacji społecznych dla mieszkańców. W jego efekcie dla tego terenu został wyodrębniony plan miejscowy (tzw. plan rejonu PKP Włochy), a mieszkańcy pod koniec 2017 i na początku 2018 roku mieli okazję wziąć udział w warsztatach z projektantami i zgłaszać swoje wnioski do placu. Obecnie mieszkańcy czekają na prezentację wstępnej koncepcji planu.

Raport o naszym nadzorze nad tą sprawą: