Mikołaj Paja

Kandydat do Rady Dzielnicy z okręgu 2 - Powiśle-Solec, Nowy Świat

Lista 23 - miejsce 1

Od urodzenia mieszkam w Śródmieściu. Zależy mi na tym mieście i jego mieszkańcach. Chciałbym, żeby każdy mógł się tutaj czuć dobrze i bezpiecznie. Tak jednak niestety nie jest, co widzę na przykładzie wielu lokatorów z miejskich kamienic, którzy wciąż często mieszkają w fatalnych warunkach, bez ogrzewania, dostępu do urządzeń sanitarnych (sam pierwsze lata dzieciństwa spędziłem w wielorodzinnym mieszkaniu na ul. Kopernika, tzw. kołchozie – to wspomnienie przypomina mi, jak ważne jest zapewnienie mieszkańcom lokali spełniających cywilizowane warunki), tysiące mieszkańców doświadczyło albo doświadcza na własnej skórze skutków reprywatyzacji.

Są to problemy bardzo dobrze mi znane, bo z racji wykonywanego zawodu prawnika, od dwóch lat udzielam bezpłatnej pomocy prawnej ludziom zmagającym się z problemami mieszkaniowymi. Wspieram MJN w nagłaśnianiu problemu reprywatyzacji – moje wypowiedzi na temat problemów lokatorskich i zwrotów budynków możecie znaleźć w wielu miejscach: od lokalnego radia po New York Times. W Stowarzyszeniu m.in. uczestniczyłem w działaniach, dzięki którym Ratusz zaczął publikować wszystkie decyzje zwrotowe. Skierowaliśmy także do Sejmu petycję z projektem ustawy wprowadzającej zakaz zwrotów budynków mieszkalnych.

Problemy Warszawy nie ograniczają się oczywiście tylko do mieszkalnictwa, dlatego w MJN zajmuję wieloma innymi tematami, takimi jak walka z zanieczyszczeniem powietrza, bezpieczeństwo pieszych, ochrona zabytków, ograniczenie chaosu reklamowego i wspieranie rzemieślników.

Jestem współtwórcą rodzaju memów, tzw. hanuszków.

Moje pomysły dla Powiśla, Solca okolica Nowego Światu:

  • Dostępność dla pieszych – ostatnio natrafiłem na tekst sprzed 112 lat, w którym była mowa o projekcie budowy wind dla pieszych w miejscu dzisiejszego wiaduktu Mostu Poniatowskiego. Do dzisiaj projekt ten nie został jednak zrealizowany, utrudniając poruszanie się po mieście. Chcę dopilnować, żeby ta inwestycja została w końcu jak najszybciej zrealizowana i dała łatwy dostęp do Centrum tysiącom mieszkańców Powiśla.
  • Chciałbym, żeby na wysokości dworca Powiśle powstał przystanek tramwajowy z przejściem dla pieszych.
  • W ciągu dnia, tak jak kiedyś, powinno być otwarte przejście przez teren Muzeum Wojska Polskiego w stronę Muzeum Ziemi – w ten sposób mieszkańcy będą mieli dostęp do wygodnej alei spacerowej prowadzącej od skweru za Uniwersytetem Muzycznym aż do Łazienek.
  • Zieleńogromna część Powiśla i Solca do tereny zielone – część z nich jest dopieszczona tak jak Łazienki czy Park Ujazdowski, ale inne, np. park przy Książęcej są bardzo mocno zaniedbane (rozpadające się alejki, uschnięte drzewa, brak ławek) – warto zrewitalizować te miejsca tak, żeby dobrze służyły mieszkańcom.
  • Remont Chmielnej i okolicznych podwórekprawie 30 lat po ostatnim remoncie Chmielna jest dzisiaj mocno zaniedbana, zastawiona samochodami i pozbawiona zieleni – jeszcze gorsze wrażenie robią okoliczne podwórka. Miasto powinno w końcu przeprowadzić odkładany od wielu lat remont tej ulicy.