Katarzyna Sołtan-Młodożeniec

Kandydatka do Rady Dzielnicy z okręgu 1 - Stary Mokotów

Lista 23 - miejsce 2

Działanie na rzecz naszej dzielnicy to dla mnie sprawa zupełnie naturalna – kocham Stary Mokotów i chcę, by się rozwijał, zachowując swój lokalny charakter. By dobra szkoła, przedszkole, biblioteka, park, boisko i podstawowe usługi były w zasięgu spaceru, by zieleń i zabytki były zadbane i chronione, by powstawały i rozwijały się miejsca sprzyjające życiu kulturalnemu, uprawianiu sportu od najmłodszych lat i integracji sąsiedzkiej. By wygodny, łatwo dostępny transport publiczny oraz zintegrowany system ścieżek rowerowych zmniejszył problemy z korkami i parkowaniem. Byśmy mogli wreszcie głęboko odetchnąć czystym powietrzem. By codzienne życie na Starym Mokotowie dawało radość wszystkim mieszkańcom.

Dlatego angażuję się w wiele sąsiedzkich działań. Z sukcesem walczyłam o otwarcie biblioteki dla dzieci i młodzieży na ul. Tynieckiej i do dziś wspieram jej rozwój (moje zwycięskie projekty z budżetu partycypacyjnego „Poczytaje na Tynieckiej” 2015 i „Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i w niedziele. Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej” 2018). Działam na rzecz bardziej przyjaznego mieszkańcom Parku Dreszera (zwycięski projekt „Leżaki w Parku Dreszera” 2017).

Przewodniczę Radzie Rodziców Przedszkola Integracyjnego nr 45, zabiegając o remont i rozbudowę tego wyjątkowego w skali Warszawy miejsca, otwartego na dzieci o specjalnych potrzebach, by mogło przyjmować więcej podopiecznych, w tym niepełnosprawnych ruchowo (plac zabaw już udało nam się wyremontować ze środków budżetu partycypacyjnego). Wraz z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 157 na ul. Kazimierzowskiej walczymy o remont i otwarcie wieczorem i w weekendy dla wszystkich mieszkańców zniszczonego przyszkolnego boiska.

Jestem szczęściarą, bo mieszkam z rodziną w wyjątkowym miejscu – na Starym Mokotowie. Z mężem grafikiem, malarzem i z dwoma synkami – przedszkolakiem i uczniem III klasy, a przez siedem lat z niezapomnianym psem. Pracuję jako koordynatorka-ekspertka w Centrum Edukacji Obywatelskiej, m.in. od pierwszej edycji prowadzę ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz historię sztuki na UW.

Wspieram działania sąsiadów na rzecz rozładowania korków w małych uliczkach Starego Mokotowa, tworzonych w godzinach szczytu przez tranzyt aut jadących z Mordoru w dół skarpy. Zależy mi na zablokowaniu planu rozbudowy ulicy Racławickiej w szerokopasmową arterię przecinającą Stary Mokotów, prowadzoną pod oknami mieszkańców, kosztem zieleni. Za pilną potrzebę uważam wytyczenie ścieżki rowerowej od ul. Dolnej do Śródmieścia.

Zdecydowałam się startować w wyborach do Rady Mokotowa, bo chcę, by lokalne decyzje były podejmowane zawsze we współpracy z tymi, których dotyczą. By wiedza i energia nas, mieszkańców, były lepiej pożytkowane dla wspólnego dobra.

Moim zdaniem na jakość naszego życia świetnie wpływa aktywny udział w kulturze. Dlatego zależy mi na rozwoju lokalnych bibliotek i domów kultury, by mogli i chcieli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy – z nowościami wydawniczymi i bogatą ofertą kulturalną, otwarte wieczorami i w weekendy, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i mam z wózkami, z zielenią wokół. Uważam też, że warto dla rozwoju kultury i promocji dzielnicy wykorzystywać potencjał wielu mieszkających tu znanych twórców oraz filmowe tradycje Mokotowa. A z pomysłów bardzo prostych: Wiosną chcę zorganizować dużą integracyjną wyprzedaż garażową na chodnikach i podwórkach, z szeroko rozpowszechnianą mapką stoisk w dzielnicy oraz punkty naprawy zabawek w miejscach integracji i pobytu seniorów, by rozwijała się sąsiedzka integracja międzypokoleniowa i wymiana umiejętności.

Szczegółowy program dla Mokotowa, wypracowany wspólnie z innymi mokotowskimi kandydatami z listy MJN – Ruchy Miejskie, znajdziecie tutaj.