Jan Popławski

Kandydat do okręgu numer 3 - Mokotów

Lista 15 - miejsce 1

Jestem prawnikiem specjalizującym się w badaniu warszawskiej dzikiej reprywatyzacji. Pełnię funkcję sekretarza zarządu i rzecznika prasowego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Do niedawna reprezentowałem je w Radzie Społecznej przy Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich.

W MJN jestem od samego początku, czyli od czasów kilkuosobowej inicjatywy związanej z obroną zielonego osiedla Jazdów przed zabudową przez deweloperów.

Ujawniałem nieprawidłowości przy sprzedaży lokali w dzielnicy Śródmieście po zaniżonych cenach. Dzięki temu wstrzymano ich wyprzedaż poza konkursem, która narażała miasto na straty liczone w milionach złotych. Chcę uczciwego gospodarowania lokalami miejskimi.

Nagłośniłem skandaliczną wymianę roszczeń do Chmielnej 70 za boisko XVIII LO im. Zamoyskiego, z handlarzem Maciejem M. (roszczenia spłacono w PRL). Dzięki wspólnemu wysiłkowi członków MJN warszawiacy poznali skalę dzikiej reprywatyzacji, za co zostaliśmy pozwani przez deweloperów.

Kandyduję do Rady Miasta, by móc lepiej kontrolować władze, dbać o legalność i transparentność działań urzędników. Gdyby Rada Miasta reprezentowała interesy mieszkańców, a nie partii politycznych, wielu skandali, afer i strat finansowych można by uniknąć.

Moje postulaty:

  • Chcę odzyskać Warszawiankę dla mieszkańców – zrewitalizować tereny unikatowego obiektu sportowego i otworzyć go z powrotem dla mieszkańców.
  • Rewitalizacja Skarpy Warszawskiej – dzisiaj Skarpa to niewykorzystana przestrzeń, przecinająca na pół cały Mokotów – chcemy, by stała się zieloną osią Mokotowa.
  • Walka z dzikim dogęszczaniem zabudowy, obrona skwerów zielonych oraz lokalnych bazarków przed agresywną zabudową.
  • Planowanie przestrzenne w oparciu o standardy urbanistyczne uwzględniające żłobki, przedszkola, komunikację publiczną oraz tereny zielone.
  • Przywrócenie szpalerów drzew pośród głównych ulic miasta. Chcemy ładnych, zielonych alej w naszym mieście.
  • Walka z nielegalnym parkowaniem – rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na większy obszar Mokotowa, w szczególności Służewiec Biurowy i Południowy.
  • Ulice handlowe – niższe czynsze dla drobnych przedsiębiorców i rzemieślników; wspieramy lokalną przedsiębiorczość.
  • Rozwój komunikacji publicznej – nowe buspasy, m.in. wzdłuż Doliny Służewieckiej, ul. Marynarskiej i Puławskiej. Uruchomimy lokalne trasy autobusowe, w tym linię łączącą Sadybę, Stegny i os. Pory z Metrem Wilanowska, a także linię 113 łączącą Wilanów, Służew i Szpital MSWiA (trasa dawnego 117).