Jan Baran

Kandydat do Rady Dzielnicy z okręgu 1 - Grochów Północny

W Miasto Jest Nasze działam od 2015 r. W 2017 r. koordynowałem działania koła MJN Praga-Południe. Zawodowo jestem ekonomistą, robię doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, moje zainteresowania naukowe to ekonomia rynku pracy. Prywatnie miłośnik Beskidów.

Razem z Eweliną Kiersnowską wyśledziłem, że miejska spółka MPRI sprzedała w ubiegłym roku w prywatne ręce działkę w Parku Skaryszewskim. Efektem ustaleń było odwołanie przez ratusz całego zarządu spółki. Przygotowałem wkład merytoryczny o innych okrojeniach parków dokonanych przez MPRI – przeczytacie o nich tutaj oraz tutaj.

Od półtora roku zajmuję się sprawą sprzedanej działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Zwracałem uwagę na wątpliwości związanych ze sprzedażą, które przedstawialiśmy w naszych postach na fanpage’u. Przygotowałem zawiadomienie do prokuratury, które zostało złożone w zeszłym roku. Ostatnio wydobyłem z biura konserwatora projekt budowlany mającego tam powstać apartamentowca.

Jestem również autorem zwycięskiego projektu do budżetu partycypacyjnego zakładającego umieszczenie na urzędzie dzielnicy tablicy informującej o jakości powietrza. Przygotowałem też złożone przez MJN uwagi do koncepcji obwodnicy śródmiejskiej, w których znalazł się postulat linii tramwajowej z Grochowa na Targówek.

Te trzy lata aktywności w MJN uświadomiły mi, że można wpływać na zmiany w dzielnicy, nie pełniąc żadnej funkcji. Niemniej bycie radnym daje więcej możliwości. Wiele działań MJN ma charakter watchdogowy, lecz często rozbijają się o dostęp do danych. Dzięki własnym radnym mielibyśmy łatwiejszy dostęp do informacji, które często są nam teraz odmawiane.

Będąc radnym, chciałbym zająć się problemami dzielnicy, które najmocniej mnie złoszczą: brakiem podłączeń mieszkań komunalnych do CO; chaotyczną zabudową dzielnicy wynikającą z opieszałości w uchwalaniu planów miejscowych; zdegradowaną przestrzenią publiczną; niszczeniem zieleni oraz zanieczyszczeniem powietrza. Na sercu szczególnie leży mi odwrócenie skutków sprzedaży działek na Błoniach i w Parku Skaryszewskim.

JAN BARAN

Lista 24 - miejsce 2

jan.baran@miastojestnasze.org